Z wizytą wśród żubrów w Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska była niegdyś reprezentacyjną przestrzenią do polowań, uwielbianą przez polskich i rosyjskich władców. Dzięki temu od XV wieku jest chroniona, przy czym każda epoka ofiarowała puszczy zupełnie inny rodzaj ochrony. Pierwotnie zahamowano rozwój osadnictwa poprzez zakazanie karczowania lasów. Dzięki temu puszcza zawiera w sobie fragmenty lasów pierwotnych, a jej zasoby nie są tknięte przez działanie człowieka. Wyjątkiem był czas I wojny światowej, kiedy masowo dochodziło do nielegalnego wyrębu lasów i kłusownictwa, przez które doszło do zagłady całej populacji żubra nizinnego.

Powrót żubra

W 1919 roku okazało się, że w Puszczy Białowieskiej nie ma śladów po Bison bonasus żyjących na wolności. Pozostały osobniki żyjące w ogrodach zoologicznych i w zwierzyńcach, przy czym większość stanowiła prywatną własność księcia von Pless z Pszczyny. Zaczęto tworzyć pierwsze oazy dla żubrów, ale o ich rozmnażaniu nie można było mówić aż do 1936 roku, kiedy to do Białowieży przywieziono żubra z Pszczyny – tak oto doszło do narodzin pierwszego cielaka. Skoncentrowano się na hodowli żubrów czystej krwi, a żubry „mieszańce” przewieziono do Smardzewic. W 1939 roku było już szesnaście żubrów, które przetrwały całą II wojnę światową. Pierwsze hodowlane żubry zostały wypuszczone na wolność w 1952 roku. Po dzień dzisiejszy funkcjonuje Rezerwat Pokazowy Żubrów, ale ma on znaczenie turystyczne. W rezerwacie można też zobaczyć koniki polskie oraz żubronie, będące krzyżówką żubra z bydłem domowym. Można też napotkać na łosie, jelenie, dziki, wilki i wiele innych zwierząt.

Kraina żubrem słynąca

Obecnie Puszcza Białowieska to największe na świecie skupisko żubrów żyjących na wolności. Bywa, że zimą lubią sobie spacerować po centrum Białowieży – zapewne wyruszają w poszukiwaniu jedzenia. Co prawda podczas miesięcy zimowych tradycja nakazuje je dokarmiać, ale ich apetyt bywa ogromny: dorosły żubr może dziennie spożyć aż sześćdziesiąt kilogramów paszy. Żubry potrafią żerować prawie cały dzień.

Baza noclegowa wśród natury

Atrakcyjne noclegi w Puszczy Białowieskiej są znakomitym miejscem do oderwania się od XXI wieku. Nie ma tutaj wszelkich zdobyczy cywilizacji, a jeśli są, to przegrywają z pięknem majestatycznej natury. Dziewicza przyroda hipnotyzuje wszystkich swoją wiedzą o planecie Ziemia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>