Z Rytra na Cyrlę

Rytro to miejscowość wypoczynkowa, która leży w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Zlokalizowana jest w Beskidzie Sądeckim, w dolinie Popradu. Wieś ze względu na swe położenie stanowi doskonałe miejsce do rozwoju pieszej turystyki górskiej. Jest idealnym punktem wypadowym w Pasmo Radziejowej i Pasmo Jaworzyny Krynickiej. 

Rytro posiada dogodne warunki do spacerów i jazdy na rowerze. Jest miejscem, w którym przecina się kilka szlaków turystycznych. Ciekawym pomysłem na krótką wycieczkę może być wędrówka czerwonym szlakiem PTTK z Rytra na polanę Cyrla. Wejście zajmuje nieco ponad półtorej godziny. Cyrla położona jest w Paśmie Jaworzyny, na południowo-wschodnich stokach Makowicy, na wysokości ok. 830-860 n.p.m. Rozciąga się z niej piękna panorama na dolinę Popradu, wzniesienia Pasma Radziejowej i pobliskie grzbiety Pasma Jaworzyny. Stanowi jeden z dawnych przysiółków, którego mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa i pasterstwa. Okoliczne łąki powstały po wyciętym lesie i były użytkowane jako pola uprawne i pastwiska. Jednak z czasem przestało być to opłacalne, a porzucone pola i łąki powtórnie zaczął porastać las. W 2001 roku w odnowionych budynkach dawnego gospodarstwa rolnego powstało prywatne schronisko Chata Górska Cyrla. Oferuje ono wygodne miejsca noclegowe oraz bufet z całkiem smaczną kuchnią. Przy obiekcie znajduje się także pole namiotowe oraz Szałas Biesiadny z możliwością grillowania. Piękne beskidzkie widoki oraz bliskość natury sprawiają, że każdy kto choć raz zawitał w te strony, chętnie wraca.

Rytro odznacza się dobrymi warunkami do uprawiania aktywnych form wypoczynku, dlatego cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów. Baza noclegowa w Rytrze (zob. tutaj) jest dość zróżnicowana. Szukający wysokiego standardu mogą skorzystać z oferty jednego z hoteli, natomiast preferujący bardziej ekonomiczny pobyt mogą wybrać pokój gościnny lub kwaterę prywatną.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>