Wyspa Edwarda

Województwo wielkopolskie pełne jest atrakcji, zabytków i miejsc, w które turyści z wielką chęcią wybierają się co roku nie tylko z grupą znajomych, ale coraz częściej także i z całymi rodzinami. Miejscowością, która warta jest zobaczenia to niewielka wioska – Zaniemyśl. Nie ma najmniejszych wątpliwości, iż przybywając w te rejony, nawet najbardziej wybredna osoba nie będzie miała czasu się nudzić! Nie należy się też zbytnio tu martwić o miejsce noclegowe, funkcjonuje tu bowiem szereg miejsc noclegowych – zobacz tu: .

Zaniemyśl stanowi niezwykle urokliwe miejsce, gdzie praktycznie co rusz odnaleźć można miejsce, w którym z pewnością chce się zostać przynajmniej odrobinę dłużej. Każdy, kto choć raz odwiedził Jezioro Raczyńskiego niewątpliwe był pod jego wrażeniem. Zwłaszcza dla takich osób, lecz nie tylko dla nich poleca się udanie na południowy kraniec długiej rynny jezior kómicko-zaniemyskich, a mianowicie na sławną Wyspę Edwarda (zobacz tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyspa_Edwarda). Miejsce to znane jest z pewnością od wielu lat. Już sam Ludwik Plater w 1841 roku nie omieszkał napisać o tym miejscu kilku wspaniałych zdań, które jakże dokładnie oddają jej piękno. W krótkim fragmencie była mowa o tym, iż na samej wyspie znajduje się także wspaniały, aczkolwiek niewielki zameczek należący do Hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Plater wychwalał nie tylko samą wyspę i zamek, ale także przyozdobienie całego otoczenia, jak również idealne wpasowanie się krajobrazu. Z miejscem tym łączy się nierozerwalnie także pewna, miejscowa legenda. Głosi ona, iż Wyspę Edwarda usypał sam poznański wojewoda w osobie Stanisława Górki. Jego poczynanie miało na celu ukrycie swych skarbów w jak najbezpieczniejszym miejscu tak, by nikt nie miał do nich dostępu. Powierzchnia samej wyspy szacowana jest na około 3 hektary i według wielu stanowi jedno z najbardziej urokliwych miejscu w całym województwie. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>