Sudety – pasmo zamków i szczytów

Każdego roku wielu Polaków decyduje się spędzić swój urlop albo chociaż weekend wędrując po niezwykłym łańcuchu górskim, położonym w południowo-zachodniej Polsce – w Sudetach. Jednakże wspinając się na Śnieżkę (informacje), podziwiając Śnieżne Kotły i malownicze jaskinie czy wodospady, często nawet nie wiemy, że tuż obok, niedaleko znajdują się jedne z najsłynniejszych zamków. Idealnie nadają się one do zwiedzania podczas deszczowych, chłodnych dni. Podróżowanie nie jest trudne, ponieważ znajduje się tutaj rozwinięta sieć komunikacyjna oraz rozbudowana baza noclegowa. Na hasło „noclegi Sudety” ukażą nam się typy noclegów (baza internetowa z noclegami), w praktycznie każdej miejscowości.

Zamek Książ – charakteryzuje się on tym, że posiada aż 400 pokoi, a każdy z nich posiada inne zdobienia, z powstaniem każdego wiąże się inna historia. Co więcej, jest to 3, co do wielkości obiekt – zaraz po Wawelu i Malborku. Podczas zwiedzania oglądamy najpiękniejsze komnaty. Warto tutaj wyróżnić Salę Konrada i Maksymiliana, Salon Włoski, Zielony oraz Salę Portretową i Zbrojownię. Ponadto trzeba koniecznie zwiedzić piękne ogrody zamkowe oraz trasy na nie wychodzące w tym np. Taras Prochowy. Na koniec zwiedzania możemy jeszcze przejechać się po Parku Zamkowym dorożką.

Zamek Chojnik – tutaj warto wiedzieć, że trzeba się najpierw wdrapać na górę. Stamtąd rozpościera się prześliczny widok. Warto również wiedzieć, że niezwykle ciekawą atrakcją jest odbywający się na jesieni Rycerski Turniej Kuszniczy, organizowany przez lokalne Bractwo Rycerskie. Nie możemy sobie pozwolić by pominąć słynną Twierdzę Srebrnogórską. Tu oprócz zwiedzenia tej niezwykłej fortyfikacji każdego roku, w okresie Bożego Ciała możemy wziąć udział w niezwykłej terenowej grze o nazwie „Fantazjada”. Inną znaną jest Twierdza Kłodzko. Tu z kolei organizowanych jest bardzie wiele przeróżnych imprez jak np. Rockbastion, Kino pod Gwiazdami, Jarmark Forteczny czy też Dni Twierdzy Kłodzkiej, kiedy to prezentowana jest rekonstrukcja bitwy z okresu wojen napoleońskich.

Zamek Bolków – pojawia się on w filmie „Wiedźmin”. Odbywa się tu również wiele imprez, z czym dwie cykliczne cieszą się szczególną popularnością. Jest to Castle Party – festiwal muzyki gotyckiej oraz Festiwal Podróżników Trzy Żywioły. Na koniec należy podkreślić, że wyżej wspomniane zamki i warownie to tylko część wszystkich zabytków Sudetów! Warto zatem poznać ten niezwykły region Polski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>