Nadbałtycki bursztyn w Jantarze

Można powiedzieć, że bursztyn był znany od zarania dziejów – jego ślady w sztuce można znaleźć w całym antycznym świecie. Wzmianki o handlu wymiennym zauważają Celtów jako tych, którzy trudnili się rozpowszechnianiem bursztynu, przy czym znaczenie Celtów zanika w I roku n.e, kiedy to jeden z organizatorów igrzysk z gladiatorami w tle przywiózł do Imperium Romanum niezliczone ilości jantaru, a same igrzyska z powodzeniem mogły by korzystać z miana bursztynowych. Takie wprowadzenie żywicy do Rzymu za czasów Nerona spowodowało wzmożone zainteresowanie i aktywność kupców, którzy wykorzystując rodzące się bursztynowe pożądanie zaczęli regularnie wyruszać nad Bałtyk, by nasycić potrzeby wyższych sfer.

Bałtyk nadal sypie złotem

Najwięcej bursztynu pojawia się na plażach w okresie zimowo-wiosennym. Bałtyk nie skąpi wtedy swego złota, przez co wczasy w Jantarze biją wszelkie możliwe rekordy popularności. Miejscowość jest przyzwyczajona do faktu, że Bursztynowy Szlak mentalnie nie zamarł i w każdym sezonie turystycznym czeka na swoich licznie napływających gości – współczesnych pasjonatów bursztynu.

Bursztynowy Szlak nie był łatwy do pokonania dla karawan, które w drodze nad Morze Bałtyckie wiozły ze sobą towary, które straciły na znaczeniu i popularności w starożytnym Rzymie. Fakt, że był też niebezpieczny, spowodował, że wartość bursztynu została wywindowana poza granice zdrowego rozsądku.

Gorączka Złota Północy

Trzeba przyznać, że wykopaliska archeologiczne znakomicie pokazały, co znaczyła starożytna pasja do bursztynu. Przepiękne dzieła sztuki użytkowej w postaci wspaniałych dekoracji oraz biżuteria do dziś cieszą ludzkie oczy. Kobiety z Imperium Romanum żywiły szczególną namiętność do bursztynu, gdyż wierzyły także w jego niezwykłą moc – dla nich „mocz rysia” był czarodziejski: noszony blisko ciała potrafił zablokować dostęp „złego oka”, dodać energii witalnej, rozprawić się z chorobami gardła czy tarczycy, uleczyć osoby cierpiące na reumatyzm. Nie było tajemnicą, że amber ma zbawienny wpływ na system nerwowy – przywracał ludzi do stanu równowagi psychicznej. Analizując te właściwości można stwierdzić, że przetrwały one do XXI wieku, przy czym bursztynowe szaleństwo weszło także na rynek kosmetyczny, który spostrzegł specyficzne walory redukujące znaki upływającego czasu na ludzkim ciele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>