Muzealne warsztaty historii w Gnieźnie

Gniezno, wszystkim, nie tylko pilnym uczniom historii, kojarzy się z pierwszą stolica Polski. To miasto położone dziś w województwie wielkopolskim. Przebiega tu kilka szlaków turystycznych, w tym Szlak Piastowski, Romański czy Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego. Miasto jest bardzo popularnym miejscem wycieczek szkolnych oraz zwykłych wczasowiczów. To co przyciąga wszystkich przyjezdnych to możliwość obcowania z grodem, w którym narodziła się polska państwowość.

 

Na przyjeżdżających do Gniezna turystów i wycieczki czeka bogata propozycja noclegowa. Kilka hoteli cztero- i trzygwiazdkowe, a także prywatne kwatery. Dla grup zorganizowanych także uwzględniono specjalne noclegi. Gniezno oferuje Szkolne Schronisko Młodzieżowe działające przy Gimnazjum nr 2, oraz internat Medycznego Studium Zawodowego. Ostatnią opcją noclegu zorganizowanego jest i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2.

Największym zainteresowaniem turystów odwiedzających Gniezno jest Muzeum Początków Państwa Polskiego. Jego otwarcie związane było z prowadzonymi tu już od 1948 roku pracami archeologicznymi. W kolejnym dziesięcioleciu powstał Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu mający w swej kolekcji eksponaty będące efektem prac wykopaliskowych w pierwszej stolicy Polski. W kolejnych latach wraz ze wzrostem eksponatów zrodził się pomysł stworzenia samodzielnej instytucji. Kompleks budynków w skład których miały wchodzić muzeum, aula widowiskowa oraz szkoła – rozpoczęto budować w roku 1973, a uroczyste otwarcie nastąpiło po 10 latach – 1 marca 1983 roku. Misją galerii jest propagowanie polskiej historii i kultury. Zwiedzający mogą podziwiać bezcenne zbiory archeologiczne, materiały archiwalne i historyczne, a także dzieła sztuki. Motywem przewodnim tutejszych wystaw jest oczywiście problematyka początków państwa oraz historii Gniezna i regionu.

Muzeum prowadzi również działalność naukową i popularyzatorską. Jedną z ciekawych propozycji jest „edukacyjna oferta”. Pracownicy gnieźnieńskiej placówki proponują odwiedzającym nowoczesny kontakt z historią, która łączy zabawę z nauką. Lekcje muzealne mają formę warsztatów. Zabawy w historycznym kostiumie, możliwość sprawdzenia jak działają średniowieczne sprzęty – to najlepszy sposób opanowania wiedzy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>