Liczne zabytki miasta nad Sanem – Przemyśl

Przemyśl jest zabytkowym miastem leżącym w południowo-wschodniej Polsce. Jest to miasto powiatowe nad Sanem. Miasto ma bogatą historię i jest chętnie odwiedzane przez rzesze turystów. Magnesem są przede wszystkim zabytki w tym zabytki w formie pałaców np. Pałac Lubomirskich / wikiepdia, Pałac Biskupów Rzymskokatolickich, Pałac Biskupów Greckokatolickich. Ten ostatni powstał w latach 1898-1900. Po II wojnie światowej biskup został aresztowany, a budynek przejęto na Skarb Państwa. Gruntownie go przebudowano i adaptowano w latach 1969-1977 na siedzibę Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Obecnie budynek został zwrócony kurii, a muzeum przeniesiono.

W Przemyślu znajduje się wiele zabytków sakralnych w tym między innymi archikatedra rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, kościół św. Marii Magdaleny i klasztor oo. franciszkanów, kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor oo. franciszkanów reformatów, kościół Trójcy Przenajświętszej i klasztor ss. benedyktynek, kościół św. Józefa (salezjanie), kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, cerkiew bizantyjsko-ukraińska Matki Bożej Bolesnej i klasztor oo. bazylianów, cerkiew prawosławna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, cerkiew bizantyjsko-ukraińska Wniebowstąpienia Pańskiego, Nowa Synagoga czy Synagoga Zasańska. 

Synagoga Zasańska została zbudowana w latach 1890-1892 przez członków Towarzystwa Izraelickiej Świątyni Zasańskiej. Podczas II wojny światowej synagoga została zdewastowana przez hitlerowców. Po wojnie przechodziła z rąk do rąk. Obecnie jest w rękach prywatnych i niestety niszczeje.

Cmentarz żydowski pochodzi z XIX wieku. Jest to największy cmentarz żydowski w województwie podkarpackim. Ma powierzchnię ponad 5 ha. Do czasów obecnych zachowało się na nim około 200 nagrobków i brama cmentarna. Po wojnie pochowano na nim ekshumowane szczątki ofiar egzekucji Żydów z Przemyśla, Stalowej Woli, Birczy oraz Lubaczowa. Egzekucji dokonali hitlerowcy w czasie II wojny światowej. Ostatni pogrzeb odbył się na nim w 2013 roku.

Przemyśl jest miastem przygotowanym na przyjęcie turystów. W ofercie ma bazę noclegową i zaplecze gastronomiczne. Znajdują się tutaj liczne hotele, hostele, pensjonaty, a nawet kwatery prywatne – wystarczy wyszukać pod odnośnikiem: Przemyśl noclegi / meteor. Każdy zainteresowany z pewnością znajdzie miejsce idealnie odpowiadające jego oczekiwaniom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>