Jura Krakowsko-Częstochowska – Złoty Potok i Rezerwat Parkowy

W Złotym Potoku w 1957 roku powstał Rezerwat Parkowy. Chroniona jest w nim najbardziej malownicza część doliny, która nosi nazwę Wiercica oraz jej źródła wraz z urokliwymi skałami i jaskiniami. W rezerwacie tym możemy zobaczyć niezwykle ciekawe i unikatowe zjawiska natury: przedstawicieli świata roślin i zwierząt.

Na parkingu niedaleko Ostrężnika znajduje się drewniany słup z tabliczkami, który kieruje do najciekawszych obiektów rezerwatu oraz nas którym podane są szczegółowe informacje. Obok parkingu po prawej stronie dróg wznoszą się Diabelskie Mosty. Są to potężne ostańce, przy których powstały drewniane schody. Ułatwiają one wejście na strome i śliskie zbocze. W miejscu tym znajduje się również słynna Brama Twardowskiego, czyli grupa skał, która zachwyca swoim pięknem. Duże wywierzysko, które wypływa z kilku szczelin jest nazywane Źródłem Zygmunta, które znajduje się nieopodal opisywanego miejsca. Na tej przestrzeni jest także Źródło Elżbiety, które wytrysnęło na cześć przedwcześnie zmarłej córki. W miejscu tym występuje również znana wszystkim, historyczna pstrągarnia, zaś na przeciwko niej zobaczymy Skałę z Krzyżem, Skałę z Matką Bożą oraz ślady dużego grodziska, które nazwano Osiedle Wały.

W miejscu tym znajdują się również słynne stawy zaporowe, zaś największy jest Staw Zielony, którego nazwa wzięła się od dużej ilości glonów i traw. Obok stawu stoi zabytkowy Młyn Kołaczew, który funkcjonował już w XV wieku. Z tego miejsca blisko jest do Źródła Spełnionych Marzeń oraz Groty Niedźwiedziej. Właśnie w niej kręcono kadry filmu „Przyjaciel wesołego diabła”. Kiedyś znaleziono tam kości niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca włochatego, mamuta, renifera, wilka i żubra. W rezerwacie można odbyć również niezwykle atrakcyjną pieszą wycieczkę. Podziwiać można przyrodę samemu, jak i z całą rodziną. Szlak można ustalić w taki sposób, aby zabrać w trasę swoje pociechy. Równie ciekawe kwatery sprzyjają planowaniu interesujących tras (➣różnorodne noclegi Jura ➣ informacje). Istotne jest, by w czasie pobytu dopisała nam pogoda. Niezbyt dobrym pomysłem jest wybrać się na wycieczkę w to miejsce w deszczu, choć są turyści tak przywiązani do tego miejsca, że żadna pogoda im nie jest straszna. Pamiętajmy jedynie o tym, by miejsce naszego noclegu było w miarę blisko miejsc zwiedzania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>