Jeśli weekend to tylko w Bydgoszczy

Podczas ostatniego weekendu spontanicznie wpadliśmy na pomysł wycieczki do Bydgoszczy. To tak niedaleko położone miasto od naszego, a jeszcze nigdy nie było przez nas odwiedzane, tym bardziej zdecydowaliśmy się skorzystać z tej popularnej bazy noclegowej i zarezerwowaliśmy nocleg w Bydgoszczy w bardzo przystępnej cenie.

Położone nad Kanałem Bydgoskim i rzeką Brdą jest dziś jednym z największych miast Polski, które cieszy się niemałą popularnością wśród turystów. Należy do jednych z najważniejszych ośrodków naukowych w tym regionie, co pewnie jest głównym motorem dynamicznie rozwijającego się miasta. To Bydgoszcz była niegdyś stolicą województwa pomorskiego ze względu na jej ogromny potencjał demograficzny, kluczowy dla ówczesnej władzy, jak i gospodarczy oraz dostępność komunikacyjną. Dziś Bydgoszcz to przecież jeden z największych węzłów kolejowych w kraju, gdzie krzyżują się trzy linie kolejowe znaczenia państwowego, w tym istotna, z punktu widzenia gospodarczego, magistrala węglowa.

Bydgoszcz okazała się być warta naszego czasu również pod względem architektonicznym, na który zwracamy niemałą uwagę. Już sam Stary Rynek zasługuje na szczególną uwagę. Otaczają go wspaniałe dwustuletnie kamienice, a w jednej nich podobno miał mieszkać Mistrz Twardowski, gdzie dzisiaj możemy oglądać jego figurę. To ośrodek miejskiego życia Bydgoszczy z licznymi klimatycznymi restauracjami i kawiarniami. Znajdująca się nieopodal, doskonale wpisująca się w nadrzeczny klimat miasta, Katedra św. Marcina i Mikołaja to doskonały przykład siły stylu gotyckiego i stanowi ona najbardziej wartościowy zabytek staropolskiej architektury Bydgoszczy.

Będąc na Starym Rynku warto odwiedzić znajdującą się w budynku Kujowsko-Pomorskiego Centrum Kultury Galerię Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej. Nie sposób zapomnieć o ważnym znaczeniu muzyki w bydgoskiej kulturze. W latach pięćdziesiątych XX wieku założono tu dwie, ważne do dziś, instytucje muzyczne: Filharmonię Polską oraz Operę i Operetkę, a od 1974 roku istnieje Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego. Wśród muzeów natomiast najważniejszym niech będzie ten Okręgowy im. Leona Wyczółkowskiego, który zajmuje kilka budynków w całym mieście, a w swoich zbiorach posiada między innymi bogaty w niespotykane okazy Dział Archeologii albo gromadzący zbiory kultury i sztuki ludowej Dział Etnografii. Jak widzicie, Bydgoszcz nie jest małym miasteczkiem, który nie ma nic do zaoferowania. To prężnie rozbudowujące się, ciekawe miasto, w którym nie sposób się nudzić.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>