Igraszki słońca we Władysławowie

Początki Władysławowa sięgają XIII wieku, kiedy to znane było pod nazwą Velaves, a następnie – od XV wieku – jako Wielka Wieś. Współczesną nazwę nadano na cześć króla Władysława IV, który nakazał w 1635 roku zbudowanie dwóch fortów obronnych (Władysławów, Kazimierzów) w obliczu zbliżającego się najazdu szwedzkiego. Obecnie jest znaną miejscowością nadmorską, oferującą przybywającym szeroką plażę, morski klimat, powietrze bogate w jod i dużą ilość słońca. Na turystów czekają we Władysławowie noclegi w dużym wyborze i baza gastronomiczna, liczne atrakcje dla osób spragnionych aktywnego wypoczynku, dobrej zabawy, ale także dla miłośników przyrody, historii czy sztuki.

Jedną z charakterystycznych budowli miasta jest Kościół Wniebowzięcia Boskiej Królowej Wychodźstwa Polskiego, który budowano w dwóch etapach. W latach 1930-1933 wzniesiono jednonawowy kościół neogotycki, do którego dobudowano drugą część w latach 1957-1961. Stara część została przeznaczona na prezbiterium, zaś nowa stanowiła nawę główną kościoła. Niesamowite wydaje się połączenie dwóch stylów architektonicznych: neogotyku z modernizmem, z równoczesnym wykorzystaniem różnorodnych materiałów budowlach – czerwonej cegły i betonu. Pomimo tych różnic powstała budowla zharmonizowana, niepowtarzalna i zaskakująca, co skutkowało wpisaniem świątyni w poczet zabytków województwa gdańskiego w 1987 roku.

Bryła kościoła, zaprojektowana przez dwóch architektów z Gdańska: Szczepana Bauma i Andrzeja Kuleszę, nawiązuje do symboliki chrześcijańskiej i marynistycznej – boczne kapliczki, oglądane z zewnątrz, kojarzą się ze statkiem pod pełnymi żaglami, a strop poprzecinany belkami przypomina kadłub łodzi. Całość jest strzelista i  bardzo skromna, podobnie jak wnętrze, które zdobi jedynie światło słońca, przeświecające przez liczne okrągłe okienka na froncie, oraz igrające z kolorowymi witrażami, wbudowanymi w boczne kaplice. Najlepszy efekt jest przy nisko zawieszonym słońcu, kiedy to wraz ze zmianą jego położenia, setki barwnych plam przesuwają się, łączą i dzielą, osiadając na ołtarzach, ławkach, posadzce i ścianach. Sprawia to niesamowite wrażenie bycia we wnętrzu olbrzymiego kalejdoskopu, w którym główną rolę gra natura, wspierająca artystyczny zamysł człowieka. Warto więc odwiedzić ten zabytek i popatrzeć na igraszki słońca.

2 thoughts on “Igraszki słońca we Władysławowie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>