Dawniej Polany – dzisiaj Kościelisko

Kościelisko kiedyś znane było jako „Polany” i ta nazwa do dziś używana jest w języku potocznym. Wywodzi się ona z dawnych osad pasterskich nazywanych właśnie polanami, a które z czasem przekształciły się w osiedla wchodzące w skład wioski. Wieś Kościelisko jest bardzo duża – składa się bowiem aż z dwudziestu jeden takich osiedli. Jest to idealne miejsce dla osób, które chcą pochodzić po Tatrach, ale wolałaby przebywać w miejscu nieco spokojniejszym niż zatłoczone Zakopane.

Do wspomnianej zimowej stolicy polskich Tatr jest stąd bardzo blisko, tak samo jak i w Tatry, dlatego też miejscowość ta stanowi doskonałą bazę noclegową i wypadową w góry. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im wygodne noclegi – Meteor. Kościelisko jest również rodzinną miejscowością wielu słynnych osób. Wśród nich możemy wymienić Stanisława Nędzę – Kubińca poetę i prozaika czy też Andrzeja Stopkę Nazimka, który był współtwórcą podhalańskiego ruchu regionalnego. Stąd pochodzi także słynny Jan Krzeptowski „Sabała”, czyli znany tatrzański przewodnik honorowy, gawędziarz i pieśniarz. Ze współczesnych znanych postaci związanych z Kościeliskiem warto wspomnieć o Sebastianie Karpielu-Bułecce, który jest słynnym muzykiem, wokalistą oraz liderem zespołu Zakopower.

Kościelisko znajduje się przy słynnych górskich szlakach, które pozwalają zwiedzić najpiękniejsze miejsca polskich Tatr i podziwiać malownicze górskie krajobrazy. Warto się stąd wybrać na najwyższy szczyt Pasma Gubałowskiego, czyli Butorowy Wierch. Możemy dojść na piechotę do stacji na Gubałówce i w dół zjechać już kolejką, zachwycając się tatrzańskimi panoramami. W tej okolicy działa również w sezonie zimowym wyciąg „Pod Butorowym”. Oprócz niego, w pobliżu Kościeliska możemy także skorzystać z usług innych ośrodków narciarskich, pozostałe to Budzyński Wierch oraz słynna stacja narciarska Polana Szymoszkowa. Z Kościeliska dotrzemy do wielu pięknych i bajkowych wręcz tatrzańskich dolin, a z nich można udać się w wyższe partie Tatr. Najbliżej wioski znajduje się piękna Dolina Małej Łąki, a nieco dalej Dolina Kościeliska i Dolina Strążyska. Dojdziemy stąd również do największej i najdłuższej Doliny Chochołowskiej, która ma aż 10 kilometrów długości. Możemy przejść ją całą lub też zatrzymać się w schronisku znajdującym się około 6,5 kilometra od jej wlotu. Wszystko zależy od naszej kondycji fizycznej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>